Lokalita

Zázrivá

zerbZázrivá leží v chránenej krajinnej oblasti Malá Fatra, v rázovitej krajine. Nachádza sa na severozápadnom Slovensku a tvorí ju až 11 osád. Estetickú krajinnú panorámu tvoria najvýraznejšie dominanty Veľký Rozsutec (1610 m n. m.), Malý Rozsutec (1343 m n. m.), Stoh, Poludňové skaly, kaňon Dolné a Horné Diery.

korbacik

Zázrivá je známa ako jedno z najvýznamenjších stredísk pastierstva, jej obyvatelia sú výbornými výrobcami oštiepkov, pareníc a korbáčikov.

Územie Zázrivej je veľmi cenné z botanickej, zoologickej i geomorfologickej stránky. Preto celá Krivanská Malá Fatra bola ako jedna z prvých vyhlásená za chránenú krajinnú oblasť.

Toto všetko radí Zázrivú medzi vyhľadávané miesto na oddych, turistiku a v zime neodmysliteľnú lyžovačku.

Terchová

erbRázovitá a legendami opradená obec Terchová je situovaná v prostredi Malej Fatry, ktorá patrí medzi najktrajšie i najnavštevovanejšie pohoria Slovenska.
V podmanivej symbióze s príťažlivou scenériou sa tu zachovala a prirodzene rozvíja neopakovateľná ľudová tradícia a kultúra, charakteristická najmä povestnou originálnou “nebeskou” muzikou, ľubozvučným spevom a temperafolklormentným tancom. Vychutnať ich možno na populárnom medzinárodnom folklórnom festivale Jánošíkove dni, ktorý sa pravidelne usporadúva na prelome júla a augusta, a ktorý je jedným z najvýznamnejších i najväčších podujatí svojho druhu na Slovensku. Okrem tohto festivalu sa v lete v Terchovej každoročne organizujú aj Cyrilometodské dni, ktoré zvýrazňujú skutočnosť, že terchovský kostol je najväčším chrámom zasvätený svätému Cyrilovi a Metodovi – pátronom Európy – na území Slovenska. V zime ponúka okolie Terchovej kvalitné lyžiarske terény pre začiatočníkov, pokročilých i milovníkov náročnej vysokohorskej lyžovačky. V okruhu 7 km je 12 lyžiarských vlekov a 2 sedačkové lanovky s prepravnou kapacitou 9 000 osôb za hodinu.

janosikV Terchovej sa narodil legendárny hrdina Juraj Jánošík (1688 – 1713) a vedec svetového formátu, knihovník a radca cisárovnej Márie Terézie Adam František Kollár (1718 – 1783), ktorý vstúpil do dejín ako “slovenský Sokrates”.
Nenechajte si preto ujsť príležitosť navštíviť maledný malofatranský svet a spoznať ho v celej jeho pestrofarebnej kráse.
V Terchovej budete vždy srdečne vítaní.